Plavčan ustúpil, deti sa nebudú musieť učiť písaným spojitým písmom

10.07.2017

Od septembra nebudú mať školy povinnosť učiť spojité písanie písmo. Budú sa môcť učiť písať aj inovatívnym nespojitým písmom Comenia Script. Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) ustúpil, a školy si tak budú môcť aj naďalej vybrať, akým typom písma budú deti v prvej triede písať. Presvedčila ho petícia za slobodu v písaní, ktorú podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí.

Plavčan hovorí, že zmenil názor po konzultácii s odborníkmi aj autormi reformného tímu Učiace sa Slovensko. Od septembra by tak školy mali mať možnosť aj naďalej používať nové písma, ako napríklad aj Comenia Script. Ide o písmo, ktoré vyvinula česká odborníčka, bolo vedecky overené a je výhodnejšie pre ľavákov aj deti s dysgrafiou, lebo je jednoduchšie.

Minister dnes hovorí, že nemal vedomosti o tom, koľko škôl používa iné písmo - Comenia Script. "Zistili sme, že je pomerne veľký počet škôl, ktoré používajú Comenia Script," hovorí teraz minister.

Ide o niekoľko desiatok škôl. Ešte pred pár týždňami hovoril, že väčšina škôl učí spojitým písaným písmom.

Dodatok, ktorý mal platiť od septembra, ministerstvo zruší do konca augusta, ale Plavčan predpokladá, že ho zruší do konca júla.